26.12.2020

Yarı İletken Çip Krizinin 2022 ve Sonrası Devam Etmesi Bekleniyor

Danışmanlık firması Roland Berger Volkswagen ve General Motors gibi otomobil üreticilerinin uzun yıllar devam edecek küresel çip krizine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi

Münih merkezli şirketin analistleri, çip sıkıntılarının gelecek yılın ikinci yarısında biteceğine dair tahminlerin aksine 2022 boyunca devam edeceğini öngördü.

Şirket konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada her an yaşanabilecek sıkıntılara hazırlıklı olmak için üreticilerin çip sektörünü yakından takip etmesi gerektiğini ve otomotiv üreticilerinin elektrikli araçlara dönüşüm sürecini hızlandırması gerektiğini belirtti.

Geçen yılın sonlarından bu yana devam eden çip krizi, araç üretiminin pandeminin satışlara darbe vurduğu geçen yılın da altına gerilemesine neden oldu.

Volkswagen ve Daimler'in de aralarında olduğu birçok firma, önümüzdeki birkaç ayda durumun iyileşmesini beklediklerini açıklarken Stellantis gibi bazı firmalar ise çip krizinin uzayacağı görüşünde.

Roland Berger'in analizlerine göre, 2022 yılında çip talebi 2021'e kıyasla %17 artış gösterecek ancak üretim kapasitesi yalnızca %6 artacak.Bu duruma ek olarak, otomotiv, mikroelektronik ve elektronik endüstrileri fazladan çip stoğu yapmak durumunda kalıyor.Kısa vadede durumun arz tarafında daha da kötüye gideceğinin sinyallerini veriyor.

Kaynak : Bloomberg

E-bülten için aşağıdaki bilgileri doldurmanız yeterli.

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kayıt Ol

Şifremi Unuttum