06.08.2021

Nobel İlaç, Kocaeli'de Korona Aşısı Üretimi için Harekete Geçti

3 Bin 220 Metrekarelik Alan

3 bin 220 metrekare alana sahip tesis mevcutta Gebze Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknokent Şubesi tarafından Ar-Ge Laboratuvarı faaliyetleri için kullanılıyor. Söz konusu aşı ve etken madde üretimi projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte tesiste kapasite artışına gidilecek

Ar-Ge Çalışmaları Devam Ediyor

Tadilat çalışmalarının başladığı tesiste daha sonrasında ise Koronavirüs aşısının üretilmesi planlanıyor. Şirketin hazırladığı ÇED raporuna göre, konuyla ilgili Kocaeli Valiliğinden ÇED Yönetmeliği Kapsam Dışı görüşü alan proje kapsamında üretim çalışmalarına henüz başlanmadı ancak Ar-Ge çalışmaları devam ediyor.

Korona Aşısı Etken Madde

Firmanın hayata geçireceği proje kapsamında tesiste, laboratuvar ortamında Ar-Ge çalışmaları kapsamında üretilen biyoteknoloji ürünlerinin geliştirilmesi, üretilmesi ve pazarlanması amaçlanıyor. Öte yandan, üretim faaliyetleri kapsamında tesiste 240 kg protein (etken madde) üretimi ve 5 gr Koronavirüs aşısı etken madde üretimi planlanıyor ve tesiste üretilecek ürünler değişik hastalıkların tedavisinde kullanılacak. Söz konusu projenin firmaya bedeli ise 365 milyon TL olacak.

Kaynak : AA

 

E-bülten için aşağıdaki bilgileri doldurmanız yeterli.

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kayıt Ol

Şifremi Unuttum