23.11.2020

Kimyasal Olarak Kodlanmış Zekaya Sahip Mikro Robot; Hormonal Kirleticileri Ortadan Kaldırıyor

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi ve Brno Teknoloji Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi; hormonal kirleticileri bir çözümden çıkarabilen kimyasal olarak kodlanmış zekaya sahip bir mikro robot geliştirdi. 

Hong Kong Çin Üniversitesi ve Multiscale Medical Robotik Merkezi’nden Dongdong Jin ve Li Zhang, aynı sayıda mikro robot araştırmalarının durumunu özetleyen ve araştırmacılar tarafından yapılan çalışmaları çıklayan bir yazı yayınladılar.  

Jin ve Zhang’e göre; çoğu mikro robot çok az zekaya sahiptir veya hiç zekası yoktur. Bunlar genellikle mıknatıslar kullanılarak harici olarak kontrol edilen tek amaçlı varlıklardır.  Ancak, mikro robot araştırmalarının yerel zeka eklemek için değiştiğini ve onlara işlevlerini yerine getirirken, çevreleriyle etkileşime girme yeteneği verdiğini de belirtiyorlar. Örnek olarak, araştırmacılar; insan yardımı olmadan bir çözümden hormonal kirleticileri ortadan kaldırabilen programlanabilir çok katmanlı mikro robotlar yarattı.

                                 

Mikro robotlar üç katmanlı; açık uçlu tüplerdi.  Tüpün en iç kısmı platinden yapılmıştır.  Hidrojen peroksit içeren bir çözeltiye daldırıldığında, H2O2 platin tarafından katalize edilerek suya ve oksijene dönüştürülür.  Bu işlem sırasında, oksijen kabarcıkları mikro robot tüpünün bir ucundan, onu itmek için yeterli kuvvetle dışarı atılır.  Böylece mikro robotun iç kısmı motor görevi görür.

Mikro robotun dış kısmı polipirrolden yapılmıştır ve amacı çözeltinin dekontaminasyonu ile sonuçlanan kimyasal reaksiyonları gerçekleştirmekti.  Araştırmacılar ayrıca; mıknatısların kullanımıyla harici kontrol seçeneği sağlamak için dış katmana manyetit nanopartiküller eklediler.  Robotun hareketleri nedeniyle çözeltinin pH seviyesi değiştikçe, mikro robotların dış katmanındaki yüzey yükünün de değiştiğini ve bunun afinite modülasyonuna yol açtığını belirtiyorlar.  Mikro robot, hormonal (östrojen) lifler üreten çözelti boyunca hareket ederken, çözeltinin yüzeyinde bir çeşit ağ (liflerden yapılmış) oluşturarak çıkarılmasına izin verdi.  Bu yeterli değilse, birkaç mikro robot çözüme dahil edildiğinde, birbirleriyle etkileşime girerek bir sürü oluşturdular, çözümden kolayca çıkarılabilecek tek bir lif parçası oluşturmak için birlikte çalıştılar.

Kaynak : NTBOXMag

E-bülten için aşağıdaki bilgileri doldurmanız yeterli.

Giriş Yap

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kayıt Ol

Şifremi Unuttum